O autorze…

Urodzony 29 września 1966 roku w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Filozoficzno-Historycznego, kierunku: archeologia (1990). W latach 1991-2004 dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Od 2013 roku pisze dla niej ponownie. 

 Autor cyklu artykułów o powstaniu fortun najbogatszych Polaków. Na ich podstawie opublikował książkę „Towarzystwo. Biznesmeni i politycy” (Prószyński 2003), która zawiera sylwetki polskich milionerów m.in.  Jana Kulczyka, Zygmunta Solorza, Ryszarda Krauzego, Aleksandra Gudzowatego, Romana Kluski. 

W latach 2008-09 zrealizował  telewizyjny cykl półgodzinnych dokumentów o PRL „Zagadki tamtych lat”, emitowany w Programie 1 TVP. Cykl zainspirował go do napisania książki „Absurdy PRL-u” (PWN 2014). 

 Od 25 lat pasjonuje go Łódź i jej historia – rewolucja przemysłowa, dzięki której w XIX wieku powstały wielkie fortuny łódzkich fabrykantów oraz upadek włókiennictwa, który po 1989 roku całkowicie przeobraził miasto. Poświęcił temu reporterską książkę „Łódzka fabryka marzeń” (Rytm 2011).

 Laureat prestiżowych nagród:

– w 1993 roku zdobył nagrodę głównej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, nazywanej wówczas „polskim Pulitzerem”, za reportaże o rodzącym się kapitalizmie na wielkich bazarach odzieżowych pod Łodzią.

– w 2009 roku otrzymał nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż telewizyjny „Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi?” o zapomnianym strajku łódzkich włókniarek w 1971 roku.

– w 2014 roku został uhonorowany Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Łódź, miasto przeklęte” o  wielkiej transformacji gospodarczej, która dotknęła mieszkańców. 

Jego reportaże znalazły się w antologiach „Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu” (Agora 2013) oraz „100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku” (Czarne 2014).

 Pisał m.in. dla miesięcznika ekonomicznego „Profit” (dzisiejszy „Forbes”), tygodników „Newsweek Polska” i „Przekrój”, dzienników „Rzeczpospolita” i „Polska The Times”. Publikował też w paryskim tygodniku „Courrier International” oraz magazynie dla Polonii na Wschodzie „Nowaja Polsza”.

 W latach 2011-12 był zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Puls Biznesu Weekend”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *